Obecna sytuacja sprawiła, ze powróciłam do pieczenia chleba. Chleby na zakwasie wymagają czasu i nieco wprawy. Zakwas można zrobić samodzielnie, kilka lat temu (to już siedem lat!) opisywałam krok po kroku, jak zrobić zakwas.

Kiedy nie macie jeszcze zakwasu i chcecie upiec chleb, ten chleb sprawdzi się idealnie. To przepis na najprostszy chleb. Nie wymaga użycia miksera ani brudzenia rąk. Wystarczy zamieszać składniki. Proste, prawda? Pomysł zaczerpnęłam z Kwestii Smaku i szybko wprowadziłam swoje modyfikacje. Zastąpienie 1/4 mąki pszennej inną mąką naprawdę sprawia cuda.

Chleb z garnka ma chrupiącą skórkę, dźwięk przy krojeniu uzależnia, podobnie jak zapach. Czy jest piękniejszy zapach, niż zapach świeżego chleba? Dla mnie nie. Zamiast żeliwnego garnka możecie użyć naczynia żaroodpornego z pokrywką lub garnka, którego można używać w piekarniku.

Składniki (na chleb o wadze 900g – piekę w gęsiarce o pojemności 4l):

  • 450g mąki chlebowej (typ 650-750)
  • 150g mąki żytniej 750 (świetnie też się sprawdza orkiszowa)
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 500ml ciepłej wody
  • 30g świeżych drożdży

Sposób przygotowania:

  1. W wodzie rozpuść drożdże z cukrem.
  2. Pozostałe składniki wymieszaj w dużej misce i wlej rozpuszczone drożdże. Wszystko wymieszaj drewnianą łyżka.
  3. Przykryj miskę (najlepiej folią spożywczą) i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1,5 godziny. Lub na tym etapie (przed rośnięciem) schowaj na noc ciasto do lodówki, w ciągu nocy samo wyrośnie.
  4. Nagrzej piekarnik razem z garnkiem (bez pokrywki) do 250 stopni. Garnek kładę na kratce na najniższej półce w piekarniku.
  5. Ciasto wymieszaj, aby je odgazować. Opadnie, tak ma być i nie należy się przejmować.
  6. Gdy piekarnik będzie nagrzany, ostrożnie wyciągnij gorący garnek i przelej do niego zawartość miski.
  7. Piecz 5 minut bez przykrywki, następnie 25 minut z przykrywką i potem 20 minut bez przykrywki. W ostatnich minutach można przykryć folią aluminiowa – ja tego nigdy nie robię, ale to już kwestia piekarnika.
  8. Po upieczeniu wyciągnij chleb z garnka i wystudź na metalowej kratce.

Przed pieczeniem:

W towarzystwie chlebka bananowego i chleba pełnoziarnistego z bakaliami:


PieczywoPrzepisyŚniadania
Author: Agata

Get Connected

    13 komentarzy

  1. odpluskwianie w Warszawie says:

    wygląda super ale czy nie czuć za bardzo drożdży? Widzialam jakiś inny przepis na chleb z gara i tam w przepisie było zaledwie 2g drożdży tylko trzeba było zostawić chlebek do wyrośnięcia na 8 godzin. ale podobno w ogóle drożdży się tam nie czuje a tu jednak 30g może robić dużą różnicę…

    • Agata says:

      Nie czuć drożdży, ale bez wątpienia mniejsza ilość drożdży i dłuższy czas wyrastania jest lepszy. W wersji ekspresowej 2g jednak nie wystarczą. Teraz daję już na oko i myślę, że 20g wystarczy. Co do mniejszej ilości mam obawę, zwłaszcza, że jest tu mąką żytnia.

  2. dietetyk says:

    ja ostatnio robię często dosyć podobny przepis ale w nim używam jedynie 2,5g drożdży na 3 szklanki mąki :) drożdży w ogóle nie czuć – co prawda rośnie mi nockę bo jednak muszą one dłużej popracować ale wieczorem sobie mieszam wszystko, rano tylko wstawiam do piekarnika i gotowe :)

  3. Monika says:

    Chlebek tak pyszny, ze az niebezpieczny. Trudno przestac go jesc :).Z drugiej strony szybko zapelnia na wiele godzin. Ja pieklam w keksowce i bez przykrycia, bo wyrosl ogromny. Uzylam drozdzy suchych typu 'active’ w ilosci 2,5 lyzek stolowych. Przepis trafia na moja półkę „Rodzinne przepisy”. Dziękuję serdecznie