Gdyby nie fakt, że robię naleśniki z samej kaszy gryczanej i wody, nie odważyłabym się upiec chleba z samej kaszy.Szczerze się do tego przyznaję :) Jednak jak zobaczyłam ten przepis i przypomniałam sobie o naleśnikach, od razu w myślach krzyknęłam „robię!”. I zrobiłam, wprowadzając zmiany (uwzględniające zawartość moich szafek kuchennych) :) Pyszny, wilgotny chleb. Pełen zdrowych ziaren. Ten chleb jest jednak lżejszy niż ten chleb bez mąki, drożdży i bez zagniatania. Cała trudność w jego wykonaniu to… cierpliwość!
Ważne, aby dać kaszę gryczaną niepaloną (białą), tylko wówczas chleb wyjdzie. Kasza gryczana niepalona ma delikatniejszy smak (to dla tych, co twierdzą, że nie lubią kaszy ;)) i więcej właściwości odżywczych, dlatego starajcie się używać właśnie tej.
Kaszy możecie namoczyć więcej, by w kolejnych dniach przygotować na jej bazie :
- naleśniki,
- klasyczne gryczane musli,
- musli gryczane z masłem orzechowym
- kaszę gryczaną z owocami (moja ulubiona!)
- lub gryczankę.
Biała kasza gryczana (niepalona) jest bogata w białko, zawiera prawie 13% białka! jest sycąca i zdrowa. Występuje w niej również wapń, fosfor, kwas foliowy, potas, mangan, magnez, żelazo, cynk oraz witaminy B1, B6, PP. Zawiera dużą ilość błonnika i węglowodanów. Nie zakwasza organizmu i ma niski indeks glikemiczny (w przeciwieństwie do kaszy jaglanej :( ). Bez wątpienia warto ją uwzględnić w swoich posiłkach!
Składniki (na 1 keksówkę):
- 2,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
- 3 szklanki wody (dobrej, filtrowanej lub mineralnej)
- 1 łyżeczka soli
- 1 szklanka ziaren (wymieszałam słonecznik, siemię lniane niemielone, len złocisty i ok. 1 łyżkę nasion chia, możecie dać pestki dyni, orzechy – to co macie i lubicie)
Sposób przygotowania:
- Kasze dokładnie wypłucz na sitku.
- Wsyp kaszę do miski (najlepiej wieczorem, by chleb piec za 2 dni rano), zalej wodą i odstaw na 48 godzin (nie przykrywaj szczelnie, wystarczy ściereczka). W międzyczasie mieszaj kaszę kilka razy dziennie drewnianą łyżką.
- Zmiksuj kaszę gryczaną niepaloną (razem z wodą, w której się moczyła, uwaga: najlepiej odlej na początku trochę wody, na wypadek, gdyby ciasto było za rzadkie, łatwo potem dolać tę wodę, gdy ciasto jest za gęste. Każda kasza inaczej chłonie wodę, więc lepiej zachować ostrożność) na gładką masę, dodaj sól. Ciasto będzie lejące, o konsystencji gęstej śmietany. Wsyp ziarna / pestki / orzechy.
- Metalową keksówkę natłuść (olejem lub masłem jeśli nie jesteś weganinem) i wysyp płatkami owsianymi. Przelej kaszę. Zostaw chleb do wyrośnięcia na 8-12h (zostawiam na noc w piekarniku). Chleb delikatnie podrośnie.
- Nastaw piekarnik na 180 stopni i piecz chleb ok. 1,5 godziny (chleb wstawiam do zimnego piekarnika, aby jeszcze podrósł w trakcie nagrzewania piekarnika).
- Wystudź chleb na metalowej kratce.
159 komentarzy
Maciej Mazur says:
Cześć Agata,
Mamy pytanie: czy moczymy kaszę 48 godzin i dopiero później wkładamy masę na 8-12 godzin do wyrośnięcia, czy te 48 godzin to jest namaczanie kaszy razem z wyrastaniem chleba w piekarniku?
Agata says:
Cześć Maćku,
Moczymy kaszę 48 godzin, a potem chleb wyrasta przez kolejną noc (8-12h). Czyli nastawiając kaszę wieczorem w środę, chleb mamy upieczony w sobotę rano.
Dzięki tak powolnej fermentacji, chleb ładnie wyrośnie i będzie mieć jednolitą strukturę.
Przed zmiksowaniem gryki warto odlać nieco wody (i ją zostawić, aby ew. dolać), bowiem każda kasza inaczej chłonie wodę i jak widać w poniższych komentarzach, w niektórych przypadkach było za rzadkie ciasto (kasza nie wchłonęła wystarczająco wody). Zawsze łatwiej ciasto rozrzedzić, dodając ponownie trochę wody.
Maciej Mazur says:
super. Dzięki za radę mam nadzieję raczyć się tym chlebem już w piątek bo nastawiłem wczoraj wieczorem :)
Pozdrawiam
Agata says:
To trzymam kciuki i mam nadzieję, że chleb będzie Wam smakować :) koniecznie daj znać, jak wyjdzie.
ania says:
Bóg jeden wie co się namnożyło w tej moczonej przez tyle godzin kaszy. Bakterie i pleśnie zginą w czasie pieczenia ale ich metabolity pozostaną. Takie przepisy są niebezpieczne.
Agata says:
Idąc tym tropem myślenia, czy chleb na zakwasie jest też niebezpieczny? Jest to przecież fermentacja bakteryjna. Zawiera rozmnożone bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże. W podobny sposób fermentuje się kasze.
Joanna says:
Dziękuję za ten przepis. Chleb udał się i jest smaczny.
Mogłaby Pani zmodyfikować post i dodać uwagę, by kucharz zwrócił uwagę na ilość wody w kaszy, nadmiar odlał i ewentualnie potem dodał w razie potrzeby. Ja miałam za dużo i jej nie zlałam przed mieleniem. Potem musiałam dodać sporo mąki ziemniaczanej i kukurydzianej aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany i przez te 12 h wyrastania chleba niepokoiłam się czy napewno wyjdzie.
Uważam przepis za genialny, chleb wchodzi na stałe na nasz stół. Jeszcze raz dziękuję i będę czytać inne Pani posty.
Pozdrawiam
JPJ
Agata says:
Słuszna uwaga, pisałam o tym w komentarzach, ale już edytuję post. Cieszę się bardzo, że chleb Pani zasmakował i mam nadzieję, że znajdzie Pani inne inspirujące przepisy.
Monika says:
witam. piekłam chleb już ok 10 razy. pierwsze pieczenia były ok. ostatnie 4 wychodzi zakalec. co może być przyczyną? nic nie zmieniałam
Agata says:
Obwiniałabym kaszę lub temperaturę. Przed pieczeniem chleb wyrósł?
Wiola says:
Witam czy podczas pieczenia chleba jest jakiś specyficzny zapach ?
Bo nie wiem wszystko zrobiłam jak w przepisie i dziwny ten zapach trochę
Czy tak ma być ?
Agata says:
Ma zapach podobny jak chleb na zakwasie. Jeśli za bardzo intensywny, to podejrzewam, że kasza nie była najświeższa.
Magda says:
Mój chleb w piekarniku już dziwnie pachniał jakby zgniłymi jajkami mimo że kasza przed zostawieniem do wyrośnięcia czyli po zmiksowaniu była ok. Nie wiem co się stalo
Agata says:
prawdopodobnie temperatura była za wysoka (a były upały :/), wówczas należy skrócić czas wyrastania
Kasia says:
Zrobiłam mój pierwszy chleb dzięki Twojemu przepisowy, wyszedł idealny. Dziękuję! :)
Agata says:
Bardzo się cieszę!
Marta says:
Witam, czy ten chlebek gryczany można upiec w okrągłej formie 20cm lub 26cm zamiast w keksowce?
Agata says:
On przed pieczeniem jest dosyć rzadki, więc nie mam pewności, czy foremka nie będzie przeciekać.
Marta says:
Witam, czy chlebek wyjdzie w okrągłej formie 20cm lub 26cm?
Agata says:
Jeśli to tortownica, to obawiam się, ze może przeciekać. Kształt nie ma znaczenia, tylko nie wiem (nie próbowałam), jak sprawdzi się otwierana foremka.
Aga says:
Jeśli pominę szklankę ziaren w tym siemię lniane chleb nie będzie się kruszył? Ziarna są dodawane jedynie dla smaku?
Agata says:
Siemie lniane chłonie nadmiar wody, więc akurat go bym się nie pozbywała.
Aga says:
Pieczone na samym termoobiegu?
Agata says:
bez termoobiegu, tylko góra-dół
Blanka says:
Dzień dobry. Proszę o pomoc. Kaszę namoczyłam jak w przepisie. Mieszałam kilka razy dziennie. Właśnie miałam się zabrać za miksowanie, ale gdy podniosłam ściereczkę doleciał mnie taki …[przepraszam, inaczej się nie da] smród, że oboje z mężem mało nie zwróciliśmy. Jakby zgniłe mięso i zbuki. Chyba tak nie powinno być? Co może być błędem w przygotowaniu? Z góry dziękuję.
Agata says:
Dzień dobry. Oczywiście proszę nie piec chleba. Powodem mogła być zepsuta kasza, wygląda na to, że była zjełczała i absolutnie nie należy jej jeść :/ Być może była źle przechowywana (niekoniecznie u Pani, ale wcześniej w sklepie, w transporcie, magazynie…). Innym powodem mogłaby być zbyt wysoka temperatura, ale nie ma upałów, więc w tym przypadku wykluczam ten czynnik. Proszę się nie zrażać, kupić świeżą kaszę (najlepiej z innego źródła) i spróbować raz jeszcze.
Blanka says:
Ok. Dziękuję. Kasza była z „bio-sklepu” …17 zł za opakowanie 1kg-frustracja dopada jak się okazuje, że do wyrzucenia:-( Namoczona w dzień kupna. Ugotowana na sypko (zwyczajnie-do obiadu) pachniała i smakowała normalnie…może się zepsuła, bo stała na słońcu (przykryta ściereczką)? No nic, próbujemy dalej :-)
Agata says:
Stanie na słońcu nie jest wskazane. Proszę się nie poddawać i spróbować raz jeszcze!
Monika says:
Najlepszy chleb ever!! Odkąd raz zrobiłam, od razu jak zaczynam pieczenie, nastawiam kolejną kaszę. Zaraziłam rodziców i znajomych, też zaczęli piec :D Bardzo, bardzo dziękuję za przepis <3 wyrastanie po miksowaniu to moim zdaniem kluczowy moment i nie warto go skracać. Najlepszą mieszanką według mnie "dziadów" jak to mówię, które sie dodaje pod koniec to pestki dyni i słonecznika ok. pół szklanki każdego. Jest super dla diabetyków i osobami z insulinoodpornością. Po wystygnięciu chleba wsadzam go do woreczka, skórka trochę mięknie i można kroić nawet super cienkie kromki. Poezja!!!
Agata says:
Fantastyczna wiadomość! Cieszę się, że chleb wyszedł i smakuje. Pieczywo zawsze trzymam w płóciennych woreczkach, aby mógł oddychać.
Aleksandra says:
Dzień dobry, dziękuje za ten przepis, jest świetny i prosty w wykonaniu, był to moj pierwszy samodzielnie upieczony chleb. Wyszedł idealny za pierwszym razem ale kiedy postanowiłam upiec go ponownie nastały upały. Zakwas stał od wtorku wieczór a dziś (piątek) odrzuciło mnie od foremek które chciałam wstawić do piekarnika :( czy jeśli temperatura w domu przekracza 24 stopnie to powinnam wszystko wstawić do lodówki czy fermentować krócej? Proszę o pomoc, nie chciałabym stracić kolejnego.
Agata says:
Może gdzieś przy podłodze jest chłodniej? Albo w łazience? W lodówce będzie za zimno (można sprawdzić, jeśli się uda to proces będzie trwać ok. 2 razy dłużej), więc warto skrócić czas fermentacji i poszukać najchłodniejszego miejsca w domu (nie bezpośrednio na słońcu, warto schować np. do szafki kuchennej).
Beata says:
Już trochę dawno pisano na temat tego chleba. Dopiero teraz odkryłam przepis i zastanawiam się czy przy tak ogromnych upalach kasza nie zepsuje się w trakcie 2 dni namaczania? Czy może niech moczy się w lodówce?
Agata says:
Zdecydowanie upały nie służą. Nie próbowałam w lodówce, więc nie wiem jak chleb zachowa się w tych warunkach (ciasto drożdżowe radzi sobie z tym znakomicie). Na podobny komentarz odpisałam 10.06 – tam dałam moje sugestie – proszę sprawdzić!
Jadzik says:
Robię ten chleb od paru miesięcy i zawsze wychodził super. Tym razem przy upałach kasza bardzo się spienila..nie pachniała zbyt dobrze. Mimo to upiekłam…zapach jest dziwny. Nie wiem czy ryzykować z jedzeniem. Miał ktoś tak? Zaczyn się zepsuł?
Agata says:
Nie ryzykuj. Niektórzy też mieli takie problemy z powodu wysokich temperatur. Warto może spróbować wyrastania w lodówce (wówczas na pewno będzie potrzebny dłuższy czas).
Kasia says:
Czesc, jaki rozmiar keksowki uzylas? Ja ma mala keksowka 11cmx21,5
christo says:
Witam.
Piszesz w tytule chleb bezglutenowy a jednocześnie w przepisie cyt. wysyp płatkami owsianymi. Owies zawiera gluten więc może by czymś innym wysypywać ?
Agata says:
Bez problemu można kupić bezglutenowe płatki owsiane i właśnie takich należy użyć.
Martyna Radaczyńska says:
Pani Agata,
Namoczoną kasze trzymać w temperaturze pokojowej czy w lodówce?
Pozdrawiam:)
Agata says:
W temperaturze pokojowej
Zuza says:
Dzień dobry. Już chciałam wstawiac piekarnik i wyczytałam, ze jeśli zapach jest odrzucający to nie ma co.. wiec nic z mojego chleba bo niestety bardzo mocno śmierdzi, nie wiem czemu myślałam ze tak jest ok :D Nastawiłam go w środę rano, mieszalam 2x dziennie mniej więcej, stał w temp pokojowej pod ściereczka. Prosze o info co mogłam zepsuć. Bardzo chciałam zrobić ten chleb. Pozdrawiam
Zuza
Agata says:
Spróbuj trzymać krócej, teraz jest ciepło, więc może dlatego. Inną przyczyną może być nieświeża kasza.
Tomasz says:
Pieklem juz ten chleb 3 razy i za kazdym razem robi mi sie dziura/komin pod gorna skorka, jakis pomysl jak tego uniknac?
Agata says:
Spróbuj skrócić czas wyrastania.
Żaneta says:
Dzień dobry. Ciasto podczas pieczenia pękło mi na środku ma Pani pomysł co jest przyczyną?
Agata says:
Możliwe, że za wysoka temperatura lub chleb był w piekarniku za wysoko. Możliwe też, że za długi był okres wyrastania chleba (teraz, gdy jest ciepło, można go skrócić). A poza pęknięciem, jak wyszedł? Smakował?
Ola says:
Cześć, dziękuję za przepis, będę próbować po raz pierwszy :)
Czy chleb trzymasz w piekarniku 1,5h od momentu włączenia go (czyli wchodzi w to czas nagrzania i samego pieczenia) czy te 1,5h liczysz od momentu, gdy piekarnik jest nagrzany, nawet jeśli chleb był tam już wcześniej?
Czy na termoobiegu piecze się tak samo długo i w takiej samej temperaturze jak na góra-dół?
Czym najlepiej zmiksować kaszę? Mikser, blender ręczny, blender kielichowy?
Jak sprawdzić, czy chleb będzie dobrze wypieczony? Wykałaczką, tak jak ciasta, czy w przypadku chleba to inaczej działa?
Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź! :)
Pozdrawiam, Ola
Agata says:
Wkładam do zimnego piekarnika i licze czas od tego momentu. Sprawdzić najlepiej za pomocą wykałaczki. Miksuję blenderem ręcznym (nie mam kielichowego). Nie piekę nigdy na termoobiegu, na pewno trzeba wówczas obniżyć temperaturę.
Monika says:
Świetny przepis. Po zrobieniu 3 pysznych chlebów doczytałam, że kasze należy moczyć 48 h…. a ja moczyłam 24 h :) Spróbuję następnym razem zrobić zgodnie z przepisem. Póki co, kaszę miksowałam po 24 h moczenia, potem na noc do formy. Do rana ciasto mi nie rośnie, ale wkładam na 1-1.5 godz do ciepłego piekarnika (przykryte drugą foremką) i w tym czasie ładnie wyrasta. Potem piekę jak w przepisie. Chleb wygląda tak jak Pani zdjęciach. i jest pyszny. Foremkę smaruje masłem i obsypuję otrębami owsianymi – skórka jest chrupiąca i smaczniutka. Gdzieś wyczytałam, że najlepsza jest kasza BIO z Lidla – z takiej robię. Woda w zalewie robi się glutowata, odrobinę spieniona ale ładnie pachnie.
malgosia says:
Witam.Przymierzam sie do tego chlebka,ale mam pytania,bo mieszkam w pld. Wloszech i tu latem jest zawsze wsciekle goraco.I tak: 1.czy w przypadku temperatur w okolicach 32-36 ° C. powinnam skrocic okres moczenia z 48 godz. do np 12? 2.po zbledowaniu ziaren okres wyrastania tez skrocic? Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.Malgosia
Robert says:
Potwierdzam, że dużo zależy od rodzaju gryki. Zaproponowana przez Panią Agatę, czyli z Ekologicznej Doliny sprawdza się bez większych problemów. Najszybciej można dostać pytając wyszukiwarkę o dany rodzaj- jest w kilku e-sklepach.
Edyta says:
Chlebek wyszedł pyszny :D Miałam trochę starą kaszę i z tego powodu bałam się ja moczyć 48 h. Zamiast tego pomoczyłam 24 h, ale dodając po 12 h do wody z kaszą łyżeczkę wody z ogórków kiszonych :)
Aleksandra says:
Wiem, że to było już dawno :), ale jakiej długości ma być keksówka? Mam taką 26 cm i nie wiem czy nie jest za mała.
Agata says:
Nie będzie za mała
Agnieszka says:
Bardzo, bardzo smaczny chleb! Nie spodziewałam się, za aż tak :-) Robiłam wszystko wg przepisu, do fermentacji dodałam krople soku z kiszonej kapusty. Dziękuję za przepis i polecam!
Ewa says:
Spróbowałam jeszcze ciepły, bo tak mnie kusił. Fajny w smaku, tylko szkoda, że wyszedł taki niski ( choć w środku wygląda idealnie, jakby był na zwykłych drożdżach). Następnym razem upiekę w mniejszej keksówce.