Steki z udźca jagnięcego konfitowane w maśle (bardzo wolna obróbka cieplna, dzięki czemu mięso nie traci swoich właściwości), rozmarynie i czosnku są delikatne, miękkie, rozpływające się z w ustach.
Ich przygotowanie jest bajecznie proste, wystarczy tylko zaopatrzyć się w termometr kuchenny, aby nie dopuścić do spalenia masła. Do tego proste dodatki w postaci pieczonych korzennych warzyw i efekt wyśmienity!
Pieczone warzywa korzenne (topinambur, pietruszka i batat) są świetnym dodatkiem do mięs, ale mogą stanowić samodzielną przekąskę, np. z dipem jogurtowo-czosnkowym. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam pieczone warzywa :)
Składniki (na 2 porcje):
- 2 steki jagnięce bez kości
- masło (1,5-2 kostki, w zależności od wielkości garnka)
- 4 ząbki czosnku
- 4 gałązki rozmarynu
- skórka otarta z połowy cytryny
- 2 bataty
- 4 topinambury
- 1 korzeń pietruszki
- 1-2 łyżki oleju lub oliwy
- 1 łyżeczka estragonu
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
- Steki jagnięce umyj i osusz.
- Piekarnik nagrzej do 200 stopni.
- Warzywa obierz, umyj i pokrój jak na frytki. Wymieszaj w misce z estragonem. Rozłóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Blachę z warzywami wstaw do piekarnika i piecz ok. 20-25 minut, aż warzywa będą miękkie. Obróć je raz w trakcie pieczenia.
- Patelnię przetrzyj wacikiem nasączonym olejem i rozgrzej. Przesmaż chwilę jagnięcinę, tylko tyle, aby zamknąć pory mięsa.
- W garnku (w takim, aby zmieściły się 2 steki) rozpuść masło na małym ogniu (w temperaturze 50-60%) , dodaj rozmaryn, rozgniecione nożem ząbki czosnku i startą skórkę z cytryny, włóż steki. Steki z jagnięciny powinny być całe przykryte masłem.
- Steki z jagnięciny konfituj w maśle 15 minut w 55-65 stopniach. Użyj do tego termometru kuchennego.
- Kilka łyżek masła przecedź przez sitko i przelej do małych miseczek, lekko posól.
- Konfitowane steki z jagnięciny podawaj z pieczonymi warzywami, oprószonymi solą i świeżo mielonym pieprzem oraz z rozpuszczonym masłem, w którym maczaj mięso.
Topinambur (słonecznik bulwiasty) po latach wraca do łask i się niestety ceni. Najważniejszym składnikiem topinamburu jest inulina (zamiast skrobi, topinambur ma 14-19% inuliny, która zamienia się w fruktozę dobrze tolerowaną przez diabetyków) uważana za prebiotyk – wpływa bardzo korzystanie na stan i funkcje układu pokarmowego.
Topinambur wskazany jest dla osób chorujących na miażdżycę, cukrzycę a także przy zespole jelita nadwrażliwego i przy wyjałowieniu organizmu po antybiotykoterapii. Jest bogatym źródłem potasu, żelaza i nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu.
1 Response
Dorota says:
Świetnie skomponowane danie ;)