Chleb bez mąki i bez drożdży stał siÄ™ hitem za sprawą przepisu na blogu My New Roots. Trudno siÄ™ temu dziwić, gdyż jest bardzo zdrowy i bardzo łatwy w przygotowaniu. Nie musicie mieć wagi, jako miarka posłuży Wam szklanka i łyżka. Wystarczy wieczorem wymieszać łyżką (tak tak, bez zagniatania ciasta!) składniki, by nastÄ™pnego dnia upiec pyszny chleb. Ten chleb to prawdziwa bomba błonnikowa. Zawiera on bowiem nasiona słonecznika, siemiÄ™ lniane, płatki owsiane, orzechy a także babkÄ™ płesznik, o której za chwilÄ™ słów kilka.
NajchÄ™tniej jem ten chleb tylko z masłem, jest tak dobry, że jak dla mnie nie potrzebuje już żadnych dodatków :)
Jakie właściwości ma babka płesznik?
Nasiona babki płesznik mają w tym przepisie za zadanie scalić pozostałe składniki, bez użycia mąki. Nasiona w kontakcie z wodą natychmiast pokrywają siÄ™ śluzem. Nasiona babki płesznik to jedno z najbogatszych źródeł błonnika.
nasiona babki płesznik mogą wiązać toksyny, szkodliwe substancje powstałe w procesach metabolicznych oraz obniżać zły cholesterol i podnosić dobry , dziÄ™ki czemu korzystnie wpływają na prace serca i cały układ sercowo-naczyniowy. Babka płesznik może też podnosić odporność organizmu, ponieważ są wypierane szkodliwe bakterie.
Nasiona babki płesznik dziÄ™ki właściwościom żelującym i pÄ™czniejącym, mogą ograniczyć apetyt i utrzymują na dłużej uczucie sytości, dlatego czÄ™sto są zalecane wspomagająco przy odchudzaniu.
Gdzie można kupić nasiona babki płesznik?
Nasiona babki płesznik możecie kupić w aptece lub sklepie zielarskim. NajczÄ™ściej wystÄ™puje jednak w postaci sproszkowanej jako suplement diety (w postaci różnych herbatek pod różnymi nazwami) i kosztuje ponad 20zł. Pani w aptece zamówiła mi jednak nasiona, firmy flos, kosztują ok. 7 zł i takie opakowanie wystarcza na 2 bochenki chleba. Nasiona babki płesznić też kupić w internecie za 6-7zł, np. tutaj– na terenie Wrocławia dostawa gratis ;) Już wiem, że muszÄ™ nabyć kilka opakowań :)
Składniki:
- 135g nasion słonecznika (1 szklanka)
- 90g siemienia lnianego (1/2 szklanki)
- 65g orzechów – w oryginale laskowe lub migdały, ja dałam włoskie i płatki migdałowe (1/2 szklanki)
- 145g płatków owsianych (1 1/2 szklanki)
- 2 łyżki nasiona Chia, pominÄ™łam
- 4 łyżki nasion babki płesznik ( 3 łyżki, jeśli używasz w proszku, np. w postaci herbaty )
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka syropu klonowego (dałam 1 łyżkÄ™ ksylitolu) )
- 3 łyżki stopionego olej kokosowy lub klarowanego masła (lub oleju)
- 350ml wody (1 1/2 szklanki)
Sposób przygotowania:
- Niedużą keksówkÄ™ posmaruj masłem lub wyłóż papierem do pieczenia.
- Wszystkie suche składniki wymieszaj (w misce lub bezpośrednio w foremce).
- Wymieszaj mokre składniki tj. wodÄ™, płynny tłuszcz i syrop klonowy.
- Wlej mokre składniki do suchych i dobrze wymieszaj. Ugnieć z wierzchu.
- KeksówkÄ™ z ziarnami przykryj folia spożywcza i odstaw na co najmniej 2 godziny, najlepiej na noc.
- Nagrzej piekarnik do 175 stopni. Piecz chleb 20 minut.
- Po tym czasie wyciągnij chleb z formy i piecz do góry nogami na kratce z piekarnika przez nastÄ™pne 40 minut.
- Chleb jest gotowy, gdy przy postukaniu wydaje pusty dźwiÄ™k. Chleb ostudź na metalowej kratce i pokrój, gdy już bÄ™dzie całkiem zimny.
- Chleb bez mąki i drożdży jest świeży przez 5 dni, ale nie wierzÄ™, że Wam zostanie do tego czasu :)
18 komentarzy
magma says:
ciekawy przepis, wygląda interesująco:)
mojeprzepisy.pl says:
Bardzo ładnie wyszedł, już pachnie nasionami
Pingback: CHLEB bez mąki i bez drożdży | KINIA gotuje
Ewa says:
Witam serdecznie,
Czy siemie lniane mozna zamienic na jakis inny skladnik? niestety mam na nie uczulenie.
pozdrawiam Ewa
Agata says:
Niestety siemienia lnianego nie można tu niczym zastąpić.
Kika says:
Witam,
jestem mamą karmiąca, córka na 4 miesiące i jest wyłącznie na moim mleku, czy mogę ten chlebek spożywać czy są jakieś przeciwskazania? Czy wiadomo coś na ten temat? Zastanawia mnie duża dawka błonnika.
Agata says:
Kika, przyznaję się, że nie mam pojęcia :(
Kika says:
Szkoda :( Dziękuję za odpowiedź.
Ewoool says:
Witam. A mi po 20 min jak chciałam wyciągnąć wszystko się rozsypało, zapakowałam w naczynie i wypiekam dalej w naczyniu. Gdzie popełniłam błąd?? Nie dałam aby syropu klonowego – włożyłam łyżkę miodu.
Ewoool says:
Pychoty!!!Polecam!!!
Agata says:
Bardzo się cieszę, że wyszedł :)
Nie mam pojęcia, dlaczego się sypał, pewnie to kwestia wyczucia piekarnika.Po dłuższym pieczeniu w blaszce było lepiej?
Ewoool says:
Wyszedł;-) Piekłam kilka razy, ale w foremce całą godzinkę. Nie jest to tani przepis, ale wszedł do mojego menu. Dziś dokupiłam ostatni brakujący składnik – syrop klonowy, do tej pory zastępowałam go miodem. Bardziej smakuje mi z masłem sklarowanym, niż z olejem kokosowym. Wypróbowałam też z żurawiną, dwie łyżki pomniejszając ilość orzechów. Super. Dzięki za przepis!Polecam!!!
Agata says:
super :) dzięki za wszystkie sugestie, na pewno będą pomocne dla mnie i dla innych, którzy skuszą się na ten chleb :)
Aleksandra says:
Jestem diabetykiem, wiec do zjedzenia tego cudeńka musiałam zliczyć wszystkie składniki weglowodany,białka, tłuszcze i błonnik i coś mi chyba dużo wyszło. Ktoś to liczył? Ile kromek wychodzi z takiej ilości składników? Ja dziś wymieszalam a pięć będę jutro wiec zwaze cały i będę ważyć każda kromke. Wyszło mi 14,6 ww węglowodanowych (odjelam w wyliczeniach w zaokragleniu blonnik) i 19 WBT. Chyba ze gdzieś się walnelam :).Ktoś liczył? Liczyłam łyżkę ksylitolu i zamiast orzechów (jestem uczulona).pestki dyni .Jutro będę piec;) wygląda super (surowy).czy trzeba go trzymać w lodówce(przed upieczeniem)?
Agata says:
teraz dopiero przeczytałam, mam nadzieję, że sobie poradziłaś ;) napisz proszę, jak Ci wyszedł i jak smakuje.
Odpowiadając na pytanie: nie trzymam chleba przed pieczeniem w lodówce. Wartości odżywczych nie liczę nigdy, więc tu nie pomogę.
Katarzyna says:
Witam. Zrobilam chlebek i jestem zachwycona. Dziekuje za ten przepis, wreszcie znalazlam dla siebie zamiennik zwyklego pieczywa pelnego chemii i glutenu. Jest przepyszny i mega zdrowy! Zawiera wszystkie moje ulubione skladniki, jak siemie lniane, nasiona chia i babki plesznki. Polecam wszystkim zdrowo odzywiajacym sie!! Pozdrawiam serdecznie:)
Agata says:
Cieszę się, że Tobie też zasmakował :) Pozdrawiam ciepło :)
Mirek says:
Sorki, że wchodzę w słowo … ale to co pieczecie to nie jest chleb!!! Chleb – pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej, wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości.
Cieszę się, że smakuje to co wypiekacie, ale tego nie można nazwać chlebem. Chleb to przede wszystkim mąka!!!