Są takie ciasta, których smak uzależniony jest od pogody. Przynajmniej dla mnie. Sernika na zimno w towarzystwie śniegu nie jadam:) Za to na tarasie ze słońcem otulającym łagodnie twarz, zawsze chętnie. Wybrałam maliny, bo teraz najwięcej ich na targowych straganach. Do tego udały się w tym roku wyjątkowo. Szczęśliwie trafiam na te słodkie, soczyste, o całkiem sporych rozmiarach. Kupuję kolejne pudełka każdego dnia i zmieniam w olśniewające desery.
Zaletą tego sernika jest brak pieczenia. W wersji dla leniwych mieszamy, miksujemy, rozdrabniamy i chłodzimy. Jeśli zdecydujecie się zrobić go wieczorem, do porannej kawy stężeje idealnie. Wybierzcie nieco twarde maliny, mniej dojrzałe. Najlepiej łączą się z kremowym serkiem. A potem już tylko rozkoszujcie smakiem. Lekkim, przyjemnym, takim, jak lato:)
Składniki:
spód :
- 200 g ciastek owsianych lub herbatników
- 80 g masła
Ciasteczka rozdrobnić na puch, masło roztopić. Wymieszać razem i wyłożyć masą spód 23-24 cm tortownicy. Można go zapiec – w tym celu wkładamy tortownicę do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez 10 minut. Można też schłodzić w lodówce – wstawiamy tortownicę do lodówki na co najmniej 2 godziny. Dopiero po tym czasie można na spód wylać masę.
masa:
- 800 g białego sera 3 krotnie zmielonego – ja używałam gotowego, sprzedawanego w hipermarketach w wiaderku – do wyboru różne marki, według sympatii
- galaretka malinowa lub truskawkowa
- 2 łyżki żelatyny w proszku
- 300 ml śmietany 30 lub 36%
- 3 łyżki cukru pudru
- 1,5 szklanki malin do ciasta
- pół szklanki malin do dekoracji
Śmietanę ubić na delikatny krem, uważając by się nie zważyła, połączyć z serem, cukrem pudrem i zmiksować. Galaretkę rozpuścić w 250 ml gorącej wody, żelatynę rozpuścić w 2 łyżkach gorącej wody, połączyć z galaretką i wmieszać do masy serowej. Na koniec dodać umyte wcześniej maliny i ponownie zmiksować. Masę wylać na schłodzony spód. Wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny. Ciasto najlepsze jest po całej nocy chłodzenia.
Po wyjęciu z lodówki udekorować całymi malinami i listkami mięty.
Sernik najwygodniej i najłatwiej kroić nożem namoczonym we wrzątku. Przed użyciem noża, należy go otrzeć z nadmiaru wody.
Zobacz też inne nasze przepisy serników na zimno
waniliowy sernik Jamiego Olivera
2 komentarze
karmel-itka says:
najlepszy deser na lato. słodko, owocowo i nie potrzeba piekarnika.
Polskie smakołyki says:
Wygląda obłędnie słodko :)