Makrela kojarzy mi się z wędzoną rybą, bowiem z dzieciństwa pamiętam ją w takiej właśnie postaci (podobnie jak szprotki). Ubolewam, że mając stały dostęp do morza nadal jest niewiele gatunków ryb w naszych sklepach, a jeszcze mniej naszych rodzimych. Od jakiegoś czasu można jednak już trafić na świeżą makrelę (która prawdopodobnie przypływa do nas z Norwegii), bogatą w wartości odżywcze. Makrelę bardzo łatwo wyfiletować samodzielnie i przygotować w dowolny sposób.
Tym razem w wersji smażonej, podanej na duszonym groszku z krewetkami, polanej masłem krewetkowym z dodatkiem purée z marchewki i pomarańczy oraz z selera i jabłka. To kolejny przepis z warsztatów kulinarnych z Piotrem Kucharskim.
Smażona makrela w koprze
Składniki:
- 1 świeża makrela
- 1/2 pęczka koperku
- sok z 1/2 cytryny
- kilka plasterków chilli
- olej do smażenia
- sól, pieprz
Filetowanie makreli
Makrelę przytrzymujemy i od strony ogona nacinamy ostrym nożem przecinając makrelę wzdłuż kręgosłupa w kierunku głowy. Postępujemy tak z dwóch stron, otrzymując 2 filety.
Filety nacinamy delikatnie w poprzek (robimy 4 nacięcia) i marynujemy w drobno pokrojonym koprze, soku z cytryny, chilli,soli i pieprzu i zostawiamy na ok. 1 godzinę (w tym czasie możemy zająć się resztą, tj. groszkiem, krewetkami i puree).
Na patelni rozgrzewamy 1-2 łyżki oleju i smażymy rybę na średnim ogniu (z dwóch stron, zaczynając od strony skóry), aż ryba lekko się przyrumieni.
Groszek z krewetkami
Składniki:
- 1 paczka mrożonego groszku (40 dag)
- 1 cebula
- 70 dag krewetek tygrysich w pancerzykach
- 1 czerwone chilli
- 3 łyżki masła
- sól, pieprz
Przygotowanie krewetek
Odrywamy głowę od tułowia, z tułowia ściągamy pancerz. Nadkrawamy delikatnie od strony grzbietu i wypłukujemy pod strumieniem wody jelito.
Głowy i pancerzyki zostawiamy na masło krewetkowe.
Cebulę obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy masło i smażymy na niej cebulę do miękkości. Dodajemy rozmrożony groszek i pokrojone w plasterki chilli (niewiele). Dusimy wszystko na maśle, aż groszek stanie się miękki. Dodajemy pokrojone na 3 części obrane krewetki i smażymy jeszcze 2 minuty. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
Masło krewetkowe
Składniki:
- głowy i pancerzyki pozostałe z obierania 70dkg krewetek tygrysich
- 1/3 kostki masła
- 50ml śmietanki kremówki
- sól
Na rozgrzanej patelni rozpuścić masło i smażyć na nim pancerzyki i głowy krewetek. Całość mocno mieszać, ugniatając krewetki, aby wydobyć z nich jak najwięcej smaku. Dusić ok 20 minut na wolnym ogniu. Odcedzić na sitku. Masło krewetkowe podgrzewamy delikatnie w rondlu i dajemy do niego śmietankę, doprawiając solą i pieprzem.
Zdjąć z gazu i spienić całość spieniaczem do mleka (najlepiej takim małym na baterie).
Purée z selera i jabłek
Składniki:
- 1 duży seler korzeniowy
- 1 winne jabłko
- 5 dag masła
- 1/3 szklanki mleka
- sól, pieprz
Seler obrać i pokroić na grube kawałki. Jabłko obrać ze skóry, usunąć gniazdo nasienne i pokroić na cząstki. Seler z jabłkiem gotować do miękkości w osolonej wodzie. odcedzić, zmiksować blenderem na gładko z masłem i mlekiem. Doprawić dolą i pieprzem.
Purée z marchewki i pomarańczy
Składniki:
- 4 marchewki
- filety i sok z 1 pomarańczy
- 1/2 szklanki wody
- 5 łyżek oleju(najlepiej canola np. karotino)
- sól, pieprz
Marchew obrać i pokroić na kilkucentymetrowe kawałki. pomarańczę wyfiletować, z resztek wycisnąć sok.
Do garnka wlać ok. 0,5 szklanki wody, dodać pokrojoną marchew, wyfiletowane cząstki pomarańczy i sok i gotować do momentu, aż marchew będzie miękka. Całość zmiksować blenderem na gładko, dodając partiami olej. Doprawić solą i pieprzem.
Sposób podania
Na talerzu nakładamy łyżkę purée z marchewki i delikatnie rozpłaszczyć łyżką. Podobnie postąpić z purée z selera i jabłka, Na środku talerza ułożyć groszek z krewetkami, na wierzch kawałki smażonej makreli. Wierzch polać masłem krewetkowym.
3 komentarze
Maggie says:
Pysznosci! Uwielbiam makrele w kazdej postaci, a to maslo krewetkowe na pewno przetestuje.
Mijaa says:
Makrele uwielbiam, ale w sumie chyba tylko 2 razy udało mi się kupić świeżą.
Jak upoluję ;) – to wypróbuję Twój przepis :)
I mówisz, ze łatwo się filetuje makrelę? Mam pietra, bo nigdy nie filetowałam sama ryby.
Agata says:
Naprawdę bardzo łatwo, zwłaszcza makrelę i pstrąga (trzeba mieć tylko ostry nóż). Reszty póki co nie próbowałam ;)