Pierogi z kaszą gryczaną

Przez lata robienie pierogów było dla mnie owiane tajemnicą. Wydawało mi się, że tylko babcie i mamy potrafią je robić. Co prawda jako dziecko zawsze towarzyszyłam mamie w robieniu pierogów, dzielnie pomagając w wykrawaniu kółek. Przygotowanie jednak farszu i samo zlepianie było domeną mamy i wydawało mi się bardzo skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Robienie pierogów nie jest trudne, co najwyżej czasochłonne. Jednak smak domowych pierogów wystarczająco wynagradza włożony trud.

Od pewnego czasu chodziły za mną ruskie pierogi, Z racji tego, że nie mogę jeść ziemniaków, zastąpiłam ziemniaki kaszą. Pierogi wyszły pyszne i w moim domu na stałe już wyparły ruskie pierogi.

Pierogi z kaszą gryczaną

Składniki (na ok. 35 sztuk):

Ciasto (wg Neli Rubinstein):

  • 2 szklanki mąki
  • 1 jajko
  • pół łyżeczki soli
  • 2/3 szklanki letniej wody
  • łyżka oliwy

Farsz:

  • 1 woreczek kaszy gryczanej
  • 1 cebula
  • 25 dag sera białego półtłustego
  • 1 łyżka oliwy
  • sól, pieprz

Mąkę wymieszać z solą, na środku zrobić wgłębienie i wbić rozkłócone widelcem jajko. Zarobić ciasto z jak największą ilością mąki. Dodawać partiami (po 3 łyżki) wodę, z ostatnią porcją dodać oliwę. Wyrabiać ciasto przez ok. kwadrans. Gdy ciasto będzie za rzadkie – podsypać mąką, gdy za sztywne – dodać trochę wody. Uformować kulkę, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut, by ciasto odpoczęło

Kaszę gryczaną ugotować w osolonej wodzie, wystudzić. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na maśle. Wymieszać razem kaszę, cebulę i twaróg. Doprawić solą i pieprzem. Gdy farsz jest zbyt sypki, dodać oliwę.

Ciasto cienko rozwałkować (pozostałą część ciasta przykryć ściereczką) i wykrawać kółka (szklanką/kieliszkiem/kubkiem). Łyżeczką nakładać farsz i sklejać pierogi. Jeśli nie są od razu gotowane, należy je przykryć.

Pierogi gotować chwilę w osolonym wrzątku – poczekać aż wypłyną na wierzch i pozwolić im się chwilę pogotować.

Podawać z przesmażoną z boczkiem cebulką.

Mrożenie pierogów:

Zwykle przygotowuję więcej pierogów (z kilku porcji) i je zamrażam. W tym celu układam surowe pierogi na plastikowych tackach oprószonych mąką. Wstawiam do zamrażarki i trzymam, dopóki nie stwardnieją. Gdy są twarde jak kamyczki, przesypuję je do woreczka. Zamrażanie surowych pierogów powoduje, że nie rozlatują się później one podczas gotowania.

pierogi z kaszą gryczaną

Pierogi z kaszą gryczaną

Pierogi z kaszą gryczaną


Dania głównePrzepisy
Author: Agata

Get Connected

    3 komentarze